הארגון עומד למבחן

עודכן: 19 בספט׳ 2020

להט הרוח בטעם פחם צרבה את הגרון

תחושת האש אפפה אותי

שגרה מסר אחד, ברח, ברח, אך לא יכולתי

לעזוב את החווה שבניתי לנו כעסק ובית

רגלי נטעו באדמה והמשכתי להשפריץ

מים וקצץ בטרוף, תוך תחושה ענקית

שעוד מעט אתעורר מחלום רע ומיידית

הפעם אגייס סיוע לטיפול בחורש מסביב.

החווה שלי נטועה בתוך גן עדן

ידעתי כל השנים, שהחורש המדהים

מסביב לחווה יכול להיות לאש

בכל פעם תכננתי לטפל בבעייה אךתמיד היו דברים דחופים יותר...


שריפות באוסטרליה, מגדלי התאומים בארה"ב, טייפון או צונמי, גאות בוניציה, משבר הסאב פריים 2008, משבר הטכנולוגייה 2001, חרגולי הארבה נודדים, הכרזת מלחמת סחר בין שתי מעצמות, חרמות ואופנות, החלטת G7, רובוטים, בוטים, משבר וירוס הקורונה וכד' מציגים חלק מהזעזועים שהיו ויהיו חלק מקיומו של כל ארגון במאה 20 ובמאה 21. אירועים ודומיהם בוחנים מחדש את היכולת לצפות, להיערך, להתאושש מאירוע בלתי צפוי אולי חריג לצאת ממנו להמשך חיים ארגונים עסקיים יצרניים. ארגונים כאלה יכולים לספר לך על משמעותו של המונח חוסן עבורם.


חוסן ארגוני נבנה לאחר התנסויות שהתמודד עמם הארגון וצלח להם, בסיוע מנהלים בעלי ראיה מנהיגותית נבונה המשלבים כוחות אנושיים מגוונים. אך ניתן להערך מראש בעזרת כאלה המכינים את הארגון להתמודדות פוטנציאלית. הערכות אסטרטטגית כזו שמכינה תסריטים מגובי משאבים לסוגיהם, למצבים אופטימים/פסימיים/סבירים.


היכולת להכין מראש כוחות ומשאבים להתמודדות עם אירועים בלתי צפויים, להיות דרוך לסימנים מקדימים, מאפשרת לעיתים קרובות לצמצם נזקים ולהקטין את יכולת השפעתו ההרסנית של האיום על הפרט והארגון.

השינויים בקרות אירוע, ישפיעו על היערכות הכוללת שתוכן מראש למצבי חירום, תהליכי קבלת החלטות, חשיבה חדשנית יצירתית ומגוונת, משאבים, בשלבי ההכנה ובעת התרגשות האיום, מהווים בסיס לעבודת צוותי אירוע לסוגיו. תפקיד הצוותים התאמה מהירה ועדכנית, של התוכניות למצב המתהווה, ניהול כלל המשאבים התומכים והסטתם לטובת עצירת האיום או צמצום נזקיו.


להלן מספר דוגמאות לסוגי חוסן /אי חוסן שראינו בעת המשבר הויראלי הנוכחי, חוסן שרשראות האספקה וקריסטן. אמצעי ייצור מרותקים, משאבים כספיים חסרי זמינות, האלמות של דמויות מפתח בודדות בשל אירועים רגשיים וחוסר גיבוי למנהיגות תומכת, קריסת יכולת אנושית חברתית בקהילות השונות וכמובן מצבים חיוביים הפוכים לחלוטין שצלחו היטב.


חוסן הוא מונח בעל השפעה על מעגלי אורך ורחב המצביעים עליו ככזה המצמצם את נזקי האיום הישירים והעקיפים האישיים, העסקיים והקהילתיים. היבטים כלכליים בארוע זה, טרפו את המוכר שיתקו פעילות וחידדו את ההבדל בין האירגונים הממונפים אל מול הארגונים המבוססים כלכלית, בין החסינים לאחרים.


הבטי הערכות מוקדמות, יציבות כלכלית, יצירתיות חדשנית, מבוססת יכולת של הארגונים להמציא ולהתאים עצמם בהצלחה במשבר זה נבחנה לאור מספר מעגלי הערכות מוקדמת. בצוע פעילות גמישה ויצרנית בהתאמה לאירוע ובשונה מהפעילות היום יומית אפשרה לחלקם לצלוח ובהצלחה.

12 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול