העבודה מרחוק-אתגרים ניהוליים

עודכן: 19 בספט׳ 2020

פנים חדשות ומוכרות עולות בזה אחר זה אל מרכז מסך המחשב שלי, שיחות הנימוסין מתחילות עבור אלה שהקדימו להיכנס למפגש הוירטואלי שלנו, המצטרפים המדייקים, נכנסים בבת אחת לתוך הדיון שלשמו התכנסו. מפגשי ההיכרות מינימליים, לעיתים תקלות טכניות מעכבות, אך לרוב המנחה מברר את מספר המשתתפים, מצביע על הצ'ט, נימוסי דיון נשמרים עי השתקה אישית או גורפת ומתחילים....


מספר תוכנות מכובד הקיים ומאפשר מפגשי וידאו ועוד פטנטים ההופכים את הרחוק קרוב בקבוצות ובודדים. הוידאו קונפרנס מוכר בעולם העבודה, כבר משנים עברו, הטכניקה והטכנולוגיה השתפרו והיום הן נתנו מענה מדוייק לצורך שמירת מרחק אנושי, והפכו לחלק מהתרבות ובעוצמה. כלי התקשורת לעבודה מרחוק מהווים שינוי בדרכי הניהול ובמאפייני העבודה המוכרים לנו.


העולם הכיר ופועל ע"פ מאפייני פסי הייצור של המאה הקודמת, כל עובד נדרש להתייצבות בזמן ובמקום תחת פקוח מנהלו. הנוכחות בפועל היתה מרכיב חשוב ומרכזי ע"י החתמת השעון בכניסה. דהיינו צבירת שעות עבודה רבות משמע היותך פרודוקטיבי. לא סוד הוא כי במגזרים שונים, הטקס של החתמת השעון ופעילות אנמית עד תום היום הוא מהמאפיינים הבולטים, זו האבטלה הסמויה.

החזרה לעבודה אשר מרביתה תעשה מרחוק, מחייבת שינוי ומעבר לעבודה סביב יעדים או משימות בהירות המאפשרות התקדמות בתהליך הייצור של אותה עבודה. סיום המשימה או עמידה ביעד מהווה תום יום גם אם הדבר ניכר בשעות גבוהות או נמוכות מהמקובל.


המנהל ידרש , לפעול כמנהל פרוקטים, כמנחה, כמאמן, כאומן בתחומו, ככזה המאפשר לצוותו לעבוד במקביל על נתחים מהמשימה עד להשלמתה המלאה, תהליך המחייב לפעול לרוב כצוות, אך כעת העבודה מרחוק מאתגרת יותר. בעת זו המנהל ידרש גם להתאים לכל עובד את התמיכות הנדרשות לו, תמיכות במובנים רחבים, על מנת להשלים את חלקו במשימה, דבר אשר יכביד יותר על התהליך הניהולי. המסקנה שתתבקש (וזהו מסר גם לעובדים) היא סינון מדוייק יותר של העובדים, יכולת גבוהה של למידה והתפתחות אישית המכוונת להרחבת מאגר הכישוריים האישיים והבין אישיים, להצלחות מקצועיות.


ממבט שונה, שוגה, המקשר את הניהול לעולם תוכן הכולל בתוכו מעקב, עולות לאחרונה בתקשורת הכתובה כתבות על חברות ופיתוחי מעקב אחר עובדים מרחוק, לצורך ניטור פעולות התפוקות, הזמן, ומרחבי העבודה, ניהול הזמן של העובד, בשל העבודה מרחוק, הנושא מעלה דיונים רבים ומעלה בפוטנציה את הסכנה לעליה ברמת הסטרס של העובד. עלייה ברמת הסטרס היום יומית בעלת השלכות בריאותיות ותפקודיות שנסקרו בעבר לא מעט. הסטרס עלול לפגום ביכולת האישית וביעילות המקצועית של העובד ובמידה רבה עלול להקטין את התפוקה, תוצאה הפוכה מהמצופה. נשאלת השאלה איך מאזנים בין כלל הציפיות מהעובד מרחוק?


העובד בביתו, נושאים כמו השפעת העבודה מהבית במובנים פיזיים, תפוקה, עמידה במשימות, פרודוקטיביות, יצירתיות, חיבור או נתק רגשי לתרבות החברה-עסק, הבדידות מרחוק, סטרס העובד, כישורי ניהול מרחוק, כולם נושאים לדיון רחב.

אולי דוקא העבודה ההיברידית שמסתמנת כאופציה, אולי תהיה הפתרון המוצלח יותר?


25 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול