top of page

מה ההבדל בין הפרעת קשב לקשיי קשב?


מה בין קשיי קשב להפרעת קשב מאובחנת?


נתחיל בזה שלכל אחד יש, בזמן נתון, איזה שהוא קושי בקשב ובריכוז אלה הם קשיי הקשב.


לא תמיד אנחנו מצליחים להיות בריכוז ובהקשבה מירבית, כל הזמן. זה ידוע מוכר וטבעי. אנשים הנדרשים לרמות גבוהות של צורך לריכוז והקשבה ולאורך זמן. כל אחד מכיר היטב את הגלים האופיינים של הקשב האישי שלו, ולומד איך להיכנס לקשב הנדרש לו ולשחררו.


לקשיי קשב יש מגוון ממש גדול של מאפיינים, כי יש את אנשי הערב, שם בשעות הקטנות כששקט הם במיטבם ומרוכזים, וכמובן מרבית האנשים הם אנשי בוקר שאז הם הכי מרוכזים.

אנשים ששיחת טלפון אחת 'מעיפה' להם את הריכוז לזמן מה, לאחרים מפגש ושיחה עם משו מסוים מטלטלת אותם לשעות ומקשה עלהם לחזור להיות מפוקסים.


האונה הקדם מצחית שאחראית על ניהול קלט מידע מהחושים ותפעולם מסיימת צמיחה לאחר גילאי העשרים פלוס (24-25) ובמיטבה עד שנות הארבעים חמישים של כל אחד מאיתנו. כש גיל הזהב מתקדם חלה ירידה טבעית בקשב ובריכוז בשל הגיל.


קשיי קשב זמניים וארעיים אופייניים למצבי דחק כאשר חוויה רגשית טעונה עשויה לגרום לא לזכור שמות או מושגים, ניבים ומקומות, כתוצאה מכך שהמוח דרוך ומפנה את מירב האנרגיה להתמודדות המצבית.

קשיי הקשב באים לידי ביטוי בכל מיני מצבים כמו שיכחת המזגן דולק או מים זורמים בברז אי ניתוק הגז והכירים פועלים שיכחת נעילת דלת, מפתחות, משקפיים, עיתון ועוד.


לבסוף נוסיף את קשיי הקשב שנובעים מהמצב הכל כך מוכר לנו במדינה, מצבי סטרס ביטחוניים, ובעת כתיבת הפוסט הזה אנחנו מציינים חודש, לצערי, לארועי ה 7-1-0-23 הנורא והמטלטל שגם אני חוויתי בו קשיי קשב רבים ובשל כך כתבתי פוסט זה.


מרבית קשיי הקשב הם זמניים ותלויי זמן וסיטואציה. אך לעיתים הם הסמנים הראשונים שמחייבים בדיקה מסודרת להפרעת הקשב. לצורך כך נדרש איש מקצוע, רופא או נוירולוג מומחה, שיאבחן מקצועית וביסודיות. יש הבדל בין קשיי הקשב שהם זמניים ותלויי מצב לבין הפרעת הקשב שנחשבת הפרעת מטרייה שמלווה לאורך החיים מגיל צעיר.


בואו נדבר על הפרעת הקשב זו שאבחנה מקצועית חשובה, גם אם אתם בוגרים או מבורים, ולמה? כי היא עושה סדר, מביאה אנחת רווחה, הגדרה שממנה ניתן לצאת להתמודד, היא מאפשרת מכאן להבין טוב יותר ולקבל את התמיכות הנדרשות ואולי אף לצחוק עליה בהומור וללא כאב.


חשוב ראשון! כל אנשי הקשב יחודיים בדרכם המיוחדת והמגוונת גם בנושא הקשב.

חשוב שני! הפרעת הקשב איננה אומרת דבר וחצי דבר על היכולות הקוגנטיביות ההפך הנכון מרבית המאובחנים הם בעלי יכולות גבוהות מהממוצע בהמון היבטים. והקושי המרכזי מתמקד בתפקודים הניהוליים Executive Function באונה הקדם מצחית.

ועם זה, לכל אחד ואחת סט שונה ומגוון של הפרעת קשב. בואו נעבר על חלק מהאפיינים המרכזיים של הפרעת הקשב.


דוגמאות :

האם יש בדים ותוויות בגדים שאין מצב שתלבשו בלתי ניתן לסבול זאת?

אולי יש רעשים מסויימים שמוציאים אותך מדעתך? כמו תקתוק מקלדת, עכבר, עט, רעש לעיסה.

מה עם עמידה בתור ? לא תודה! הלכתי.

למידה למבחנים נוכחות בכיתה או אולי סדר יום ? מרגיש שאני ולמידה מסודרת אקדמית לא הולכים ביחד?

אני מבסוט לצלול עמוק למשהו שמרתק אותי ולא עוזב-יפר פוקוס.

חוסר סבלנות? צריך לזוז לצאת להיכנס לעבור ממצב למצב לעיתים קרובות. נוע נוע.

האם קושי בסדר וארגון בחדר, בתיק במסמכים, במשרד, האם הסדר נשמר רק למספר ימים בודד....

האם מבלה שעות רבות מול המחשב או הטלויזיה או מול המקרר? ממש מצב התמכרות לזה.

האם חווה תחושת לחץ, דכאון, חרדה ארוכה ויום יומית.

קשה ולא יכול להשאר במקום אחד ולאורך זמן? עם בת זוג אחת או מקום עבודה אחד או מקום מגורים....יאללה זזים..מיציתי.

האם יש לך חלומות על להיות עצמאי ללא בוסים ומשמעת, מוכר לך?

האם מוכרת לך החוויה של יעילות נמוכה בעבודה ? עקב התופעה של פתיחת מספר משימות, מעבר בינהן, אך אף אחת לא מושלמת עד הסוף והן נשארות פתוחות עד שמשהו קורה ואז יש לסיים בלחץ?

בעת שיחה סגנון של חשיבה אסוטיאטיביות? דבר שמזכיר דבר שמזכיר את ההוא ובכולן מתחילים לדון ולעסוק ואלו פותחים עוד אסוציאציות חדשות.

סגנון דיבור רציף שלא עוצר, לא רואה את הצד השני, אלא עוסק בשרשור של מחשבות אישיות שקשורות למבט האישי? כמו שיח על מכוניות חשמליות בין חברים שרוצים לברר מה ממולץ לרכוש...וההוא הידען המכני פיזיקאלי (:)) מדבר על העולם הפיזיקאלי מכני והתפתחותו בהנדסת מנועי דיזל והבנזין מהמאה הקודמת ועד היום....

האם אופיני לך לא אוכל כל היום, ואז אוכל מה שהכי קרוב (פחמימות וסוכרים כנראה) בפרץ רעב ובהתקף רציני.

לדוגמה לא אוכל כל היום ואז מסיים שתי פיתות ענק עם שווארמה אחר הצהרים ומתעלף למיטה....

מכיר את זה שישן מספר שעות אחהצ-ערב, מתעורר ערני בראשית הלילה לא מצליח להרדם, ורק לקראת שעות הבוקר נרדם ומתעורר בבוקר גמור ולא מרוכז למשימות היום הבא.

לא זוכר פרטים איפה שמתי את...איזה תאריך היום הולדת של.... איך קוראים לך? לא זוכרת שסיפרת לי את זה וזה חוזר על עצמו שוב ושוב.

כסטודנט בלימדים 'דוגם' מקטעים מדברי המרצה מתוך שעה וחצי, קולט איים של מידע או חלקי משפטים ומשלים לבד את הפערים או מצלם מחברת מהחנון.ית של הכיתה כי מתקשה להקשיב ולכתוב בו זמנית?

בשיחה עם כמה אנשים מתפרץ לתוך דברי האחר בחוסר רגישות או מרים את הקול ללא הסבר וסיבה?

חוויה של קולנוען, בעת קריאה של נושא יכול לחזור שוב ושוב על הנקרא בלי להפנים את התוכן ולעיתים מצליח להפנים רק תוך כדי תנועה והפיכת התוכן לסרט או הצגה בעיני רוחו?

היציאה בבוקר מרגישה תמיד כאילו יצאת בסערה? מתקשה להתארגן ליציאה מסודרת בבוקר או עם מזון שיספיק לאורך היום.

אולי מתקשה לזכור פרטים כמו האם צריך חולצה לבנה לטקס היום? שולח ילד עם תיק לגן שחסרים בו בגדי החלפה או טיטולים או מזון לארוחת עשר שנשארו במטבח או ברכב.

אולי החלטת לבשל ושלפת מתכון להכנה בבית? יוצאים לקניות עם רשימה (סוף סוף) ואז שוכחים את אחד הפריטים החשובים בקופה, לעיתים לאחר שיחה מעניינת עם הקופאית או עם מישהו בתור ...עד כה דיברנו על הקשיים, אני מקווה שברור לכולם שהכישורים הרבים שניחנים בהם אנשי הפרעת הקשב הם רבים ומיוחדים, כי במקביל לכל קושי או שוני שרשום כאן אפשר לראות אותו מנקודת מבט שונה ויחודית. לרוב האנשים אין את היכולות המיוחדות הללו. כשחשוב לבחור עיסוק, חברים וסביבה שמאפשרת ליכולות הללו לצוץ ולחוש מצוין.


כעשרה אחוז מהאוכלוסיה הם אנשי קשב ולהם יש יכולות מיוחדות, רק תלוי איפה הם נמצאים בכל שלב בחיים. חלק מכאבי הגדילה שלהם טמון באי ההתאמה של מערכת החינוך המוכרת לנו, זו שנבנתה במהלך המהפכה התעשייתית, בה קשה מאוד לאנשי הקשב, אבל ניתן להתאים להם, עם מאמץ, מערכות חינוך תואמות שמאפשרות ליחודיות וליכולת המיוחדת לבוא לידי ביטוי.


לדוגמה אדם שיכול לפעול במספר משימות במקביל ולהשאירן פתוחות, בסביבת פיתוח נראה בכך יכולת יצירתית מאוד גבוהה שנובעת מהאסוטיאציות המחשבתיות, יכולת להפיק אין סוף רעיונות יצירתים כמעט בכל תחום בו יעסוק.


מנהלים רבים שפגשתי בעבודתי כיועצת ארגונית הפגינו יכולת גבוהה להיות בתנועה ואי יכולת לשבת באותו מקום שעות, יכולת זו תספק אנרגיה ענקית למנהלים מקצועיים בשטח בתחומים שונים או אנשי מכירות ושטח.

אחר נדרש לעבודתו להיות ער בלילה לתקשורת עם יבשות אחרות (או משמרות לילה ב..) ויכולת לערנות בשעות הלילה יכולה לסייע לו. גם בתחום התזונה יש קולות חדשים המציגים הסבר שדוגל במשכי זמן ארוכים של צום בן הארוחות, ואכילה מלאה ואיכותית פעמיים ביום....

אלו רק דוגמאות לנקודות מבט אחרות.


המסקנה כי כל תאור מהתאורים הקודמים, יכול להיות קושי אבל גם יכול לסמן פוטנציאל ליכולת ענקית, שבאה לידי ביטוי בתחום אחר ובסביבה חדשה אישית ומקצועית.


הפרעת הקשב מאפיינת השפעת מטרייה על כל מרכיבי החיים, במיוחד בגיל הבוגר עשרים פלוס. כי אז יוצאים מחזקת בית ההורים ונדרשים לנהל חיים עצמאיים.


ניתן לסייע לאנשי הפרעת הקשב ולהקל עליהם חלק מהתמודדויות

ע"י אימון אישי קלאסי בשילוב שיטת הנוירופידבק. ניתן גם להביא לשיפור את קשיי הקשב באופן דומה ולסייע לטייב את היעילות והאיכות בחיים ובעבודה בכל גיל.


הנוירופידבק היעודי לקשב הוא אימון ממוחשב משחקי ומדליק, שמציג תוצאות לאחר מספר חודשים קטן, ותוצאות במעל שמונים אחוז מהמקרים, באישור משרד החינוך.
בהצלחה:)


צעדים להצלחה| מירי להק| אימון הקשב כדי להיות מצוין

Commentaires


bottom of page