top of page

איך אפשר לבנות חוסן במשפחת קשב?

מהו חוסן?


זו היכולת להיערכות והכנה מקדימה כחלק מתפיסה שיכול לקרות ארוע מפתיע ויש להערך לו מראש עד כמה שניתן לחזות.


אחת השאלות המרכזיות העולות שוב ושוב בבניית היערכות לחוסן היא "מה יקרה אם" לתרחישים שונים.


כל מדינה ארגון ומשפחה נדרשים לשאול עצמם, מה יקרה אם..... ולהערך. תרחישים בלתי סבירים (גם בלתי סבירים לחלוטין), סבירים, עתידיים או ידועים מהעבר שעלולים לשוב.


מקובל לומר שחוסן זו היכולת לצלוח משבר ומצוקה בסדרי גודל משתנים, באופן המחזיר את היישות בן אם הוא משפחה, אדם, ארגון או מדינה שנפגעים, לחיים תקינים ומאוזנים, במהירות האפשרית.

הגדרה זו מהווה את הבסיס לחוסן.


חוסן של אדם, קהילה, מדינה או ארגון גם הוא חלק מלקחי המלחמות בארץ ובעולם, (מלחמה, מגפה, שביתות, ארועי אקלים וכד'). בעת משבר ראינו כי ניזוקים אמצעי ייצור, מזון, אנרגיה, מענים רפואים, חומרי גלם לתעשייה לייצור ושינוע של מוצרים בסיסיים.

כדי לייצר חוסן להמשך פעילות יש להשקיע מאמצים רבים לבניית מענה מגוון שיכול לספק את הדרישות הצפויות ולהיות חסין בעצמו . לצורך כך נוצרו מאגרי חירום, מערכת סוציאלית וביטוחית, משטרה ותמיכה רפואית, סוציאלית ונפשית.


אצלנו כאנשים פרטיים, מרבית הניתוחים בנושא מדברים על חוסן במובן הפסיכולוגי, הרפואי ובמובן הכלכלי. שניהם מאוד מאוד חשובים, יש להוסיף לחוסן הנדרש גם את היסודות האנושיים בבסיס של פירמידת מאסלאו שהם הצרכים הפיזיולוגיים, ביטחון פיזי, תזונתי, קיומי שיכולים לערר את היסודות הקיומיים.


חוסן ניתן לבדיקה ע"י השאלות הפשוטות: כמו מה יתן לי כוח? (כלים ומקורות תומכים)

ומה יקח ממני כוח? (קשיים). התשובות הן כמובן אישיות ותלויות מצב.


מקובל לומר שמשאבים כלכליים בקרות ארוע, תהליכי תכנון וחלוקת תפקידים, כמו גם למידה, ידע, היערכות, אמונות וערכים תרגול ויסייעו לשכלול יכולות התגובה. הם בסיס להסתגלות שלנו לסביבה המשתנה במהירות.

אלה בונים את הביטחון בפעולה ובתגובה בעת הצורך, ביעילות ובמינימום בלבול, כההכנה לפני קרות ארוע.


בעת ארוע ולאורך כל תהליך ההתמודוות יש להפנות את תשומת הלב לכוחות, יכולות ואמונות שהם היבטים נוספים המאפשרים להיטען בכוחות מחודשים למען יציאה וצמיחה אישית מהמשבר.


על מנת לדעת לנווט בסטואציה שונה וחריגה, נדרש להיות גמישים, יצירתיים, אופטימיים ולהסתכל על הסביבה מחדש, להתאים את ההתנהלות האישית והעסקית למצב השונה.


ניתן לבנות חוסן אישי ומשפחתי על ידי מספר פעולות המכוונות מראש למטרה זו.


חוסן כלכלי על ידי בניית משאבים כלכליים לשעת חרום, שימור והרחבה של קהילה וחברים תומכים בחיים בכלל ומצבי משבר, הכנת סביבה שמאפשרת תנועה והחלצות מהירה בקרות ארוע . כך גם ארגונים בונים את עצמם מראש לסיטואציות לא שפויות.


באוכלוסיות בהן הפרטים המשפחות קהילות ובכלל מצליחים לבנות לעצמם מערך התנהגויות הבונות חוסן אז כמובן הסיכויים גדלים כאשר כולם מפגינים יכולות להתמודדות מיטבית.


כאשר הארוע אינו אישי אלא רחב מימדים, יתכן ותתגלה דמות מובילה, מנהיגה, שיכולה להגיב ולנווט באומץ ובבהירות, תסייע לגבש מחדש כיוונים ותשובות לשאלות מהותיות, ביושרה ובביטחון של מנהיג שטעון באנרגיה של מסוגלות להצליח ולהתמודד עם האתגר שנחת על הכלל.בהצלחה:)


צעדים להצלחה| מירי להק| אימון הקשב כדי להיות מצויןComments


bottom of page