רגעי השקט, ההבנה והשינוי

עודכן: 19 בספט׳ 2020

עקבי סנדלי נקשו בשקט שאפף את הבניין הענק ומצופה לוחות השיש המבהיקים והקירות הלבנים. לצידי צעדה האחות, המנהלת, הנזירה עטופה כמקובל מכף רגל ועד ראש. היא הוליכה אותי לאורך הפרוזדורים הצחורים, הארוכים והשקטים ושוחחה עימי בלחש. אני בשמלת קיץ פרחונית וקלילה ואלי חבוק מחשב נישא שלא הצליח להנמיך את הרטטים שעברו בגבי. בידה צרור מפתחות מתכת כבד' עמוס וכמעט זהים זה לזה. בכל דלת שעברנו ידעה במדוייק מהו המפתח פתחה את דלת המתכת המסורגת ונעלה מאחורינו שוב, רק קול צרור המפתחות נשמע, כך עברנו בין הפרוזדורים השונים עד למשרדי ההנהלה.


שאפתי אויר והתישבנו לשיחה ראשונה חשובה, המשרד היה מואר בשמש הבוקר, מדוייק עד לפרט האחרון לצרכי המשימות. סיפרה לי המנהלת בשפה מהולת מילים ומושגים מעורבים, על המקום, ההסטוריה שלו ואילו עומסי דרישות וציפיות רוכנים עליה מהבעלות .

המקום מאכלס מעל אלף מאתיים ילדים מגיל הרך ועד סוף לימודיהם בתיכון מכל האזור והמרחב, לא האמנתי שבשקט העוטף אותנו בעת השיחה, נוכחים, פעילים וחיים מעל מאה מורים בקומות רבות בבניין ומצויים בפועל במבנה עם תלמידיהם וכיתות רבות פעילות. יצאנו לסיור הכרות עם האנשים וארגון לאורך הקומות והאגפים.


ההקשבה הדרוכה, השאלות פרצו החוצה על מנת להכיר וללמוד את מניעי הבקשה לפיתוח ארגוני בבית ספר פרטי, אשר על פניו כולם מרוצים בו. לכאורה המקום היה מרוצה מדרכו ארוכת השנים, אשר הצליח בעשרות שנות קיומו לגדל מאות תלמידים בעלי הצלחות ניכרות מעל כל הממוצעים המוכרים. אך בבית הספר החל קיטון במספר התלמידים(ללא שינוי דמוגרפי מהותי),אליו מגיעים המשלמים והמבקשים חינוך פרטי מושלם, כ"כ ציינה כי גם ההתנהגות המוכרת של הילדים כפי שהכירו בעבר החלה להישתנות והצוות מתקשה ואינו מוכן לשינוי.


התהליך החל ושלבי העבודה המשותפת יצאו לדרך. פגשתי את כולם, אט אט החלתי בעדינות בעבודת השינוי עם הצוותים הבית ספריים, הקשר הלך והעמיק, למדתי להכיר אנשים ערכיים, מוסריים, מקצועיים, חדורי אמונה בדרכם, משקיעם את מיטבם בהצלחות הבוגרים, אך השינויים מסביב אתגרו אותם והקשו עליהם להתקדם.


אהבתי כל רגע וכל אחד מהם, ברכות נגענו בליבת הבעייה, בהנחות המוצא ובערכים שנבנו שנים רבות במסגרת תבניתית משמרת, המשמעת המוקפדת עד הקצה, השיח בין כולם היה לעיתים קרובות שיח קר, מנוכר עניני ומרוחק, המבנה הפאטריכאלי, המשמר בנוקשות את אבני היסוד בא לידי ביטוי בקרב המורים והמנהלים המובילים והשתקף בכלל.


השיח והמרחב לילדים היה צר מלהכיל את עוצמת השינויים המקובלים והנחקרים במערב, כאן הזמן קפא מלכת. עבודה של כשלושים חודשים מרתקים הניבה הפשרות במספר מימדים והכנה לשינויים מיידים בפועל ולבחינת השינויים בעתיד.


14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול